Warning: Use of undefined constant HTTP_USER_AGENT - assumed 'HTTP_USER_AGENT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home1/cryptolife/public_html/wp-content/themes/jannah/header.php on line 1
شاید نام ساتوشی ناکاموتو را شنیده باشید! اما او واقعاً کیست؟ - عصر کریپتو
دانشنامهمفاهیم عمومی

شاید نام ساتوشی ناکاموتو را شنیده باشید! اما او واقعاً کیست؟

بیت کوین به‌عنوان یک پروژه همگانی ایجاد شد. در سال ۲۰۰۹ این ارز دیجیتال به‌عنوان یک نرم‌افزار متن‌باز واضح طراحی‌شده ارائه شد. بیت کوین یک پروژه متن‌باز عمومی است که بر روی دفتر کل باز که قابل دسترسی برای عموم است، کار می‌کند. ولی با تمام شفافیت و واضح بودنش هنوز یک راز بزرگ دارد:

چه کسی بیت کوین را ساخته و ساتوشی ناکاموتو کیست؟

کد بیت کوین

در سال ۲۰۰۷ اولین گام زمانی که ساتوشی ناکاموتو کد بیت کوین را نوشت آغاز شد. ساتوشی ناکاموتو در نوامبر سال ۲۰۰۸ گزارش عملکرد یا همان وایت‌پیپر (White paper) را که اختراع خودش بود و امروزه معروف شده، انتشار داد.

ساتوشی ناکاموتو

اولین بلاک بیت کوین در سوم ژانویه سال ۲۰۰۹ ماین شد و این پیام را در خود داشت:

    روزنامه تایم سوم ژانویه ۲۰۰۹: صدر اعضم در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها

ساتوشی با هدف اصلاح کردن اصول اولیه پروتکل بیت کوین، به‌شدت با جامعه بیت کوین تعامل داشت و همکاری می کرد. ساتوشی ناکاموتو پس از دو سال مشارکت، از توسعه بیت کوین کنار رفت و گوین اندرسون در دسامبر ۲۰۱۰ به صورت داوطلبانه مسئولیت‌ها را عهده دار شد.

سپس ناکاموتو برای رساندن پیام نهایی در بهار سال ۲۰۱۱ بازگشت. او در پستی نوشت که در حال حاضر مشغول موضوع دیگری است و فرد مناسبی (گوین اندرسون) مسئولیت بیت کوین را بر عهده دارد. این آخرین حرفی بود که جهان از خالق ناشناس بیت کوین به خاطر دارد.

راز هویت ناکاموتو فقط به دلیل گمانه‌زنی کنجکاوانه‌ی جامعه بیت کوین به جهت شناخت وی مهم شد. گفته شده که ساتوشی ناکاموتو یک فرد ژاپنی، متولد پنجم آپریل سال ۱۹۷۵ است. کسی چیزی در مورد جنسیت ناکاموتو نمی‌داند و حتی مشخص نیست که ناکاموتو یک نفر است یا چند نفر.

آیا ساتوشی ناکاموتو اهل بریتانیاست؟

 

در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو کاملا نامعلوم است همچنان درباره‌ی گذشته تحقیقات و نتیجه‌گیری‌ها وی پیگیری می شود. استفاده کردن بی‌عیب و نقص ناکاموتو از زبان انگلیسی و پست‌ها و وایت پیپر وی باعث شده در مورد هویت ژاپنی وی شک و تردید وجود داشته باشد. همچنین به دلیل استفاده او از زبان انگلیسی بریتانیایی (بریتیش) در کد و کامنت ها این حدس و گمان به وجود آمده که او یک فرد اصیل انگلیسی است. علاوه بر این استفان توماس یک برنامه‌نویس سوییسی و عضو فعال جامعه بیت کوین نمودار زمانی بیش از ۵۰۰ پست ناکاموتو را منتشر کرد و طبق این نمودارخا او در ساعات نیمه‌شب تا ۶ صبح به‌وقت گرینویچ غایب بوده و همچنین اطلاعاتی در مورد محل زندگی احتمالی او منتشر کرد.

نیک زابو (Nick Szabo)

تا به امروز افراد متعددی وجود دارند که احتمال دارد خالق سری بیت کوین یعنی ناکاموتو یکی از آنها باشد.

نیک سابو یکی از اولین گزینه‌های ما ست، او از طرفداران واحد پولی غیرمتمرکز بود. او در سال ۱۹۹۸ قبل از بیت کوین به دنبال راه‌اندازی یک ارز دیجیتال به نام بیت‌گلد (BitGold) بود که به دلیل وجود مشکل «دوبار خرج کردن»، با موفقیت مواجه نشد.

اسکای‌ گری(Skye Grey) ، یکی از محققان مطرح اینترنت، با بررسی سبک نوشته‌های سابو مدعی شد که سبک نوشتار او شباهت زیادی به سبک نوشتار وایت‌پیپر ساتوشی ناکاموتو دارد. البته این فقط یک احتمال بوده که سابو بارها آن را تکذیب کرده است.

دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاموتو (Dorian Prentice Satoshi Nakamoto)

ساتوشی ناکاموتو

یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی یک فرد ژاپنی آمریکایی مقیم کالیفرنیا به نام دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو است. در مارس ۲۰۱۴ این موضوع اولین بار در یک هفته نامه خبری بیان شد.

در آن مقاله، نویسنده به‌عنوان یک مدرک برای هویت ناکاموتو به تدریس او به‌عنوان فیزیکدان در دانشگاه کال پولی پاناما و سابقه آزادی‌خواهانه او در گذشته اشاره کرد. بزرگ‌ترین مدرک او پاسخ ناکاموتو به سؤالی مرتبط با بیت کوین بود که در جواب گفته بود:

    من با این موضوع دیگر کاری ندارم به همین دلیل دیگر نمی‌توانم درباره‌ی آن نظری بدهم، حالا این موضوع در دست افراد دیگری است و آنها مسئولش هستند و من با این ماجرا دیگر هیچ ارتباطی ندارم.

این موضوع شور و حالی در رسانه ها به پا کرد و حتی تعقیب خودرو وی را در پی داشت. هرچند در یک مصاحبه بعدها گفته خودش را انکار کرد و اظهار داشت که اشتباه سؤال خبرنگار را متوجه شده است و فکر می‌کرده که سؤال خبرنگار در رابطه با شغل سری سابق او به‌عنوان پیمانکار نظامی بوده است.

هال فینی

یکی دیگر از احتمالات مخترع نامعلوم بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو،‌ هال فینی است. فینی یک پیشرو در حیطه رمزنگاری حتی قبل از بیت کوین بوده و بعد از ناکاموتو شخص دوم محسوب می‌شده که از نرم‌افزار بیت کوین استفاده می‌کرده، باگ‌های فایل‌ها را گزارش کرده و نظرات خود را برای پیشرفت شبکه ارائه داد.

همچنین او اولین کسی بوده که موفق به دریافت بیت کوین از طریق تراکنش بیت کوین شده است. خود او در یک مصاحبه‌ای گفته بود که وقتی ساتوشی برای اولین بار قصد داشت تراکنش را آزمایش کند برای او ۱۰ بیت کوین ارسال کرده است.

اندی گرینبرگ، روزنامه‌نگار فوربز، نوشت این موضوع که فینی در ساخت بیت کوین مشارکت کرده و خانه او فقط چند ساختمان با دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاموتو فاصله داشته و همچنین ارتباطش با نیک سابو ‌ شک او را بیشتر کرد. در زمان فوت وی در ۲۸ آگوست سال ۲۰۱۴ همه این اعتقاد را داشتند که هال فینی ساتوشی ناکاموتو واقعی است.

کریگ رایت

ولی همچنان یک کاندید احتمالی قابل‌قبول نیز هست. این فرد کریگ رایت متخصص آکادمیک مهندسی کامپیوتر اهل استرالیاست. در اوایل نوامبر سال ۲۰۱۵، یک ایمیل ناشناس به موسسه گیزمودو ارسال شد، که در آن فردی نوشته بود نه تنها اطمینان دارد که کریگ رایت ناکاموتو واقعیست بلکه با او همکاری هم کرده است.

در نهم دسامبر ساعاتی پس از آن گزارش عجیب‌وغریبی که مدعی بود کریگ رایت همان ناکاموتو است، پلیس فدرال استرالیا به خانه وی یورش برد و سپس اعلام کرد که این مسئله (ورود به خانه) به موضوع گزارش اخیر در رسانه‌ها در رابطه با ارز دیجیتالی بیت کوین ارتباطی نداشته است. بعد از آن تا سال ۲۰۱۶ رایت در فضای اینترنتی حاضر نشد و بعد در سال ۲۰۱۶ او خودش را در توییتر، سازنده‌ی ارز دیجیتالی بیت کوین معرفی کرد و ادای مدرک برای حرف‌هایش نیز کرد.

سپس رایت ادعاهای خودش را در میان سیلی از شک و تردید تکذیب کرد و مدارک شگفت‌آوری که گفته بود را ارائه نداد و  بیان کرد که جرات ندارد هویتش را فاش کند.

حائز اهمیت بودن هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو

در عصر انتشار سریع اطلاعات،  ساتوشی ناکاموتو توانسته که هویت خودش را با موفقیت کاملاً مخفی نگاه دارد. ولی چرا فاش کردن هویت او تا به این اندازه مهم است؟ اگر ناکاموتو یک فرد باشد او حدود ۵% از بیت کوین‌های جهان را در اختیار دارد که همین موضوع او را در تاریخ ۱۲ سپتامبر در رتبه پنجاه و دومین فرد ثروتمند کره زمین قرار می‌دهد.

این حجم از ثروت عواقب متعددی دارد، عواقبی فراتر از تصور. اگر ساتوشی ناکاموتو قصد فروش بیت کوین‌هایش را داشته باشد (بنا به شایعات ۹۸۰.۰۰۰ بیت کوین) بازار تکان شدیدی خواهد خورد و این موضوع در آینده، با افزایش قیمت بیت کوین خطرناک و خطرناک‌تر می‌شود.

بحث بر سر مقیاس پذیری

 

گذشته از موضوع هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین با آینده آن هم ارتباط دارد. این بحث‌های داغ مسائل نگران‌کننده‌ای برای بیت کوین به وجود آورده است، به ویژه بحث نحوه برخورد با معضل زیاد شدن تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین. هرچقدر بلاک‌ها بیشتر شوند ریسک سنگین شدن شبکه هم افزایش می یابد.

یک طرف بحث تغییر اساسی نود بیت کوین از طریق افزایش اندازه بلاک را خواستار است تا این اجازه را به سیستم بدهد که سرعت تراکنش‌ها افزایش یابد. طرف دیگر ماجرا این بحث را خیانتی به مفهوم اصلی می‌داند و معتقد است که این مسئله موجب متمرکز شدن می‌شود. تشخیص هویت فرد سازنده ی بیت کوین به ما اطمینان بیشتری می دهد و می‌تواند قدمی رو به جلو برای رشد بیت کوین باشد.

نتیجه گیری

درنهایت، تشخیص هویت سازنده‌ی بیت کوین یک تلاش آرمان‌گرایانه است. و سکوت او از بهار سال ۲۰۱۱ می‌تواند به این معنی باشد که احتمالاً از این به بهد نیز از او خبری نخواهد بود. با این تفاسیر، بیت کوین ، ارز دیجیتالی متن‌باز،‌ که حدود ده سال پیش بوجود آمده، با وجود این راز همچنان فعالیت خود را ادامه خواهد داد. جامعه بیت کوین به هر حال چاره ای جز کنار آمدن با معمای ساتوشی ناکاموتو ندارند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوید بیک زاده

کارشناس حقوق. دارای مدارک ICDL 1 و ICDL 2. مترجم و تولیدکننده محتوا با 10 سال سابقه.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن