دانشنامهمفاهیم عمومی

آیا راجع به بیت گلد (Bit Gold)، ارز دیجیتال قبل از بیت کوین، چیزی شنیده‌اید؟

در سال ۱۹۹۸ پروژه‌ی بیت گلد ، یکی از اولین تلاش‌ها برای ساخت ارز دیجیتال غیرمتمرکز ، توسط یکی از پیشگامان عرصه‌ی بلاک چین به نام نیک زابو (Nick Szabo) پیشنهاد شد. این پروژه هرگز اجرا نشد، اما از آن به‌عنوان سرآغاز پروتکل بیت کوین ساتوشی ناکاماتو یاد می شود.

بیت کوین و بیت گلد

بین بیت گلد و بیت کوین شباهت‌های ساختاری زیادی وجود دارد؛ مخصوصاً امنیت شبکه‌ی غیرمتمرکزشان و در طرز کار تراکنش‌ها.

هر دو شبکه‌ی بیت کوین و بیت گلد، بر پایه الگوریتم اثبات انجام کار (PoW) که برای حل پازل رمزنگاری از قدرت محاسباتی کامپیوتری استفاده می‌کند، بنا شده اند. سپس پردازش راه‌حل این پازل‌ها از طریق یک شبکه همتابه‌همتای تحمل خطای بیزانس انجام می شود.در نهایت، برای پیوند آخرین راه‌حل حاصل‌شده‌ی پازل به نتیجه قبلی، یک زنجیره‌ی هشِ رمزنگاری‌ شده ایجاد می‌شود ؛ به این صورت تراکنش‌های بلاک تایید می‌شوند. این فرآیند ارسال تراکنش در بیت کوین و بیت گلد ثابت است.

تفاوت اصلی بیت کوین و بیت گلد حل مشکل «حمله‌ی دوبار خرج کردن» است؛ که در آن زمان، بیت گلد برای حل آن چاره ای در نظر نگرفته بود. طرح پیشنهادی بیت گلد، فراخوان برای استفاده از روش بیزانس بود که به جای کثرت قدرت محاسباتی کامپیوتری (هش)، وابسته به کثرت آدرس‌های شبکه‌ بود. این کار شبکه‌ی بیت گلد را در برابر حملات سیبیل (Sybil Attack) مصون نگه نمی داشت. به‌عبارت دیگر، بیت کوین برای حفظ امنیت شبکه در برابر حملات دو بار خرج کردن، راهکار تایید بلاک را ارائه داد.

نیک زابو سازنده بیت گلد

بیت کوین هدف بیت‌گلد را درک کرد و اکنون یک پروتکل کاملاً کاربردی است که بیش از ۲۰ میلیون کاربر در سراسر جهان تا می ۲۰۱۸ از این پروتکل استفاده کردند. این دو پروتکل به‌شدت موازی یکدیگر رسم شده‌اند، همین امر باعث شده است که بیشتر مردم بر این باور باشند که نیک زابو همان ساتوشی ناکاماتو  (سازنده‌ی ناشناس بیت کوین) است. (البته نیک زابو این موضوع را رد می‌کند.)

چرا بیت گلد ساخته شد؟

بیت گلد از عدم کارایی سیستم مالی سنتی و استفاده از فلزات گران‌بها به‌عنوان واحد پول، الهام گرفته است.

ناکارآمدی سیستم مالی سنتی

سابو این نکته را بیان می کند که سیستم مالی سنتی برای انجام معاملات نیاز به اعتمادگذاری دارد. مثلا، اگر از یک بانک کسی وامی دریافت کند، بانک باید به آن شخص اعتماد داشته باشد تا شخص وام را بازپرداخت کند. به همین ترتیب، مشتریان یک بانک هم باید اعتماد کنند که سرمایه آنها در امنیت است و تقلبی از سوی بانک موردنظر صورت نمی‌گیرد.

معامله بوسیله سیستم‌های مبتنی بر اعتماد، زمینه را برای مشکلات پرهزینه ای مثل تقلب یا سرقت فراهم می کند. مطالعاتی انجام شده توسط موسسه‌ی لکسیز نکسیز در سال ۲۰۰۹ نشان می‌دهد که در ایالات‌متحده، تاجران حدود ۱۹۰ میلیارد دلار را به دلیل کلاه‌برداری‌های مربوط به کارت‌های اعتباری از دست می‌دهند. هزینه‌ی گزاف سیستم مالی سنتی و معماری سیلویی  باعث شد سابو برای ساخت بیت گلد اقدام کند.

هدف بیت‌گلد تامین اعتماد بیشتر در معاملات بود. در کنفرانس سرمایه‌گذاران بیت کوین در سال ۲۰۱۵، سابو هدف اصلی بیت گلد را «نرم‌افزاری برای به حداقل رساندن آسیب‌پذیری طرفین به یکدیگر» بیان کرد.

وقتی‌که هدف اصلی بیت‌گلد از سابو پرسیده شد، وی پاسخ داد:

    من سعی کردم حتی الامکان در فضای مجازی ویژگی‌های امنیتی و اعتمادی طلا را تقلید کنم و مهم‌تر از آن، بیت گلد وابسته به یک قدرت مرکزی مؤتمن نباشد.

پاسخ سابو ویژگی‌هایی یک شبکه‌ی غیرمتمرکز را توصیف می کند، که ده سال بعد، به شکل موفقیت‌آمیزی توسط بیت کوین اجرا شد.

بیت گلد، فلز گران‌بهای بهبود یافته‌ی ارزی

بیت گلد تلاشی برای تکرار اصلی‌ترین خاصیت اقتصادی طلا (ارزش غیرقابل پیش‌بینی) و توسعه ویژگی‌ امنیتی آن بود.

نیک زابو این نکته را متذکر می شود که طلا از نظر تاریخی، فاقد امنیت بوده. او وقایع تاریخی مثل سرقت طلای اسپانیا از سرخ‌پوست‌ها و انگلیسی‌ها از اسپانیا را مثال می زند تا تصدیق کند که طلای فیزیکی به واسطه تحمیل قدرت بدست می‌آید. سابو همچنین در مورد تهدیدات سیاسی عصر جدید می‌گوید، به‌عنوان مثال تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا، فرانکلین دلانو روزولت، در سال ۱۹۳۳، که به واگذاری طلای مردم به دولت فدرال منجر شد.

پیشنهاد بیت گلد، در نوع خود یک انقلاب بود؛ زیرا برای ایجاد یک سیستم مالی عاری از اعتماد جدید ، اصول پیشرفته‌ی علوم رایانه (مانند رمزنگاری) را مورد استفاده قرار می داد. این شبکه‌ی غیرمتمرکز پیشنهادی، به افراد این امکان را می داد تا درجه‌ای از حاکمیت پولی را داشته باشند که با طلای فیزیکی بدست نمی آمد. تریس مایر،‌ یک کارشناس بیت کوین، حاکمیت پولی را روشی نامیده که با استفاده از آن مردم می‌توانند کلید خصوصی ثروت خود را در دست داشته باشند.

هدف اصلی داشتن طلا، در اختیار داشتن ثروت دست‌اول است؛ اما غیرمتمرکزسازی شبکه‌ی مالی ارائه شده توسط بیت گلد، پیشنهاد کنترل ثروت شخصی با یک روش امن‌تر، دیجیتالی و افزایش اعتمادسازی را می داد.

مزایای بیت‌گلد

بیت گلد، مدل مالی بدون نیاز به اعتماد‌سازی است که به کاربران مجموعه‌ای از مزایای بی‌سابقه‌ای را ارائه می‌دهد. به‌طور ویژه، سابو دو ویژگی کلیدی یک سیستم بدون نیاز به اعتمادسازی را این‌گونه شرح می دهد:

۱– مستقل از مؤسسات مالی

کاربران قادرند با استفاده از شبکه‌ی غیرمتمرکز بیت گلد مبادله‌ی خود را صورت دهند؛ بدون آنکه به اعتماد یا پرداخت به یک موسسه‌ی مالی برای مدیریت این معاملات نیاز داشته باشند. شبکه‌ی بیت گلد به تنهایی، عملکرد دقیق رهگیری موجودی حساب کاربر و معتبر بودن تراکنش‌ها را فراهم می‌کند. علاوه بر این، کاربران از کلید خصوصی دارایی خود بهره مند هستند (دارای حاکمیت مالی هستند.)

ترکیب این ویژگی‌ها این معنا را دارد که معاملات و نگهداری پول می‌تواند به طور مجازی و مستقل انجام شده و درنتیجه به حذف وابستگی به مؤسسات مالی بیانجامد.

۲- عملیات یکپارچه فرا-مرزی

سیستم مالی سنتی دارای سیلوهای زیادی ست. احتمال دارد چند روز تا چند هفته وقت برای ارسال برون مرزی پول لازم باشد. این امر به این علت است که بانک‌ها باید فرایند مرتب و جدی را برای ارسال پول به شخص مورد نظر متحمل شوند، تا پول را به موسسه‌ی مالی دیگری ارسال کنند.

شبکه‌های غیرمتمرکزی مثل بیت گلد و بیت کوین، با حذف این سیلوها [که نقش واسط را دارند] توانایی انجام معاملات فرامرزی را در چند دقیقه ایجاد می‌کنند. از آن‌جایی که پروژه بیت گلد هرگز عملی نشد، این مزایا در آن تحقق پیدا نکرد؛ اما در حال حاضر این مزیت‌ها در پروتکل بیت کوین صورت می‌گیرند.

نتیجه‌گیری

بعد از بحث در مورد عدم کارایی سیستم‌های مالی مبتنی بر اعتماد و فلزات گران‌بها، نیک زابو چشم‌انداز پیشروی بیت گلد را اینگونه شرح می دهد:

   بنابراین، چه‌ خوب می‌شد اگر پروتکلی وجود داشت که که این امکان را به ما می داد با کمترین وابستگی اعتمادی به اشخاص ثالث، بیت‌های گران‌بهای فراموش‌نشدنی را ایجاد و سپس به‌طور ایمن ذخیره، منتقل و یا مورد ارزیابی قرار دهیم.

نکات کلیدی

  •     بیت گلد نخستین پیشنهاد عملی برای ایجاد یک شبکه‌ی مالی غیرمتمرکز بود.
  •     برای طرح بیت گلد، نیک زابو از نشانه‌های ناکارآمدی سیستم مالی سنتی و فلزات گران‌بها الهام گرفته بود.
  •     یک شبکه مالی غیرمتمرکز (بیت گلد) می‌تواند از نهادهای مالی وابستگی را حذف و در عین حال یک عملیات یکپارچه برون مرزی را به گردش بیاندازد.
  •     چشم‌انداز بیت گلد توسط بیت کوین ده سال بعد به واقعیت پیوست؛ ساختار پروتکل بیت کوین و بیت گلد شباهت بسیاری به هم دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیت گلد، پست وبلاگ نیک زابو در سال ۲۰۰۵ را مطالعه فرمایید.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوید بیک زاده

کارشناس حقوق. دارای مدارک ICDL 1 و ICDL 2. مترجم و تولیدکننده محتوا با 10 سال سابقه.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن