دانشنامهمفاهیم عمومی

آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر معمولی و لپ‌ تاپ ممکن است؟

اگر قصد استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی و یا لپ‌ تاپ را دارید، باید گفت که انجام این کار نسبت به سال ۲۰۰۹ که خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاماتو، در آن پیش‌قدم بود، تفاوت زیادی کرده است. استخراج ارزهای دیجیتال این روزها در میان دوستداران این حوزه محبوبیت بسیاری دارد و با توجه به ارتقای تجهیزات سخت‌افزاری لپ‌تاپ‌ها، این سؤال در ذهن شکل می‌گیرد که آیا می‌توان به استخراج بیت کوین با لپ تاپ روی آورد.؟ در ادامه وضعیت کنونی استخراج با کامپیوتر و لپ‌ تاپ را توضیح داده و چهار مورد از بهترین نرم‌افزارها برای انجام این کار را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مشکلات پیش رو

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم که آیا با کامپیوتر خانگی یا لپ‌تاپ استخراج بیت کوین ممکن است یا نه، باید گفت بله، از نظر تئوری این کار شدنی است.

از چند سال پیش، برای استخراج ارزهای دیجیتال با کامپیوتر های شخصی نرم‌افزارهای زیادی تولید شده که ماینرها را قادر می سازد تا با استفاده از لپ‌تاپ‌های خود، بیت کوین استخراج کنند.

با این حال، باید این حقیقت تلخ را بدانید که به احتمال ۹۹  درصد استفاده از لپ‌ تاپ و کامپیوترهای معمولی برای استخراج بیت کوین، به صرفه و سودآور نخواهد بود.

۱ درصد باقیمانده به خاطر این است که با کارت گرافیک لپ‌تاپ یا کامپیوترهای خانگی شاید بتوانید مقدار کمی بیت کوین در طولانی مدت بدست بیاورید که با قیمت فعلی به صرفه نباشد اما ارزش بیت کوین‌های شما در آینده به شدت افزایش یابد.

رشد شدید ماینرها،گسترش شبکه بیت کوین، افزایش قیمت بیت کوین و متغیرهای زیادی باهم همراه شده اند تا این روزها استخراج بیت کوین فقط با تجهیزات و دستگاه‌های مخصوصی با عنوان ای‌سیک (ASIC) به صرفه باشد. استخراج بیت کوین با لپ تاپ یا کامپیوترهای خانگی، فقط برای سرگرمی امکان‌پذیر است و به جز قبض برق بالا و فشار به لپ تاپ چیزی عاید شما نمی‌شود.

پس اگر قصد استخراج به صرفه بیت کوین را دارید، توصیه می‌کنیم لپ تاپ یا کامپیوتر معمولی را کنار بگذارید و به تهیه دستگاه مخصوص استخراج بیت کوین فکر کنید.

زمانی این کار انجام می‌شد

در ابتدا، زمانی که خالق ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، تازه آن را معرفی کرده بود و اولین ماینرهای بیت کوین وارد صحنه شدند، متداول‌ترین راه استخراج این ارز دیجیتال با پردازنده‌های کامپیوترهای معمولی بود. تا سال ۲۰۱۱ و حتی ۲۰۱۲ استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی به صورت جدی انجام می‌شد و در همان سال‌ها ماینرهای اولیه تعداد زیادی بیت کوین استخراج کردند.

 

خیلی زود با ظهور پردازنده‌های گرافیکی (GPU) که عملاً سودآوری ریزپردازنده‌ها (CPU) را برای استخراج بیت کوین زیر سؤال بردند، این فرصت‌های طلایی رنگ باختند. پردازنده‌های گرافیکی و پس از آن دستگاه‌های ASIC ، در طول هشت سال گذشته، عمدتاً با هدف استخراج ارز دیجیتال بیت کوین تکامل یافته‌اند.

 

همان‌طور که می‌دانید ساتوشی ناکاماتو ، سال‌ها پیش، هر پردازنده را در وایت پیپر بیت کوین، معادل یک حق رأی دانست. در آن زمان، با می‌‌شد هزاران بیت کوین را هر لپ‌تاپی در طول یک هفته (به ارزش چندین میلیون دلار با قیمت امروز) استخراج کرد. این موضوع به این معنا بود که هر کسی می‌توانست شبکه‌ی بیت کوین را در هر کجای دنیا تائید و پشتیبانی کند و این معنای واقعی غیرمتمرکز بودن است.

 

در واقع، یکی از بهترین راه‌ها برای ورود به اکوسیستم ارزهای دیجیتال، استخراج این ارزها است؛ اما اکنون میبینیم که دیگر نمی‌توان مثل گذشته روی سودآوری ریزپردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی حساب کرد و عملاً شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده‌ی تجهیزات، خصوصاً کشور چین، قدرت استخراج را بدست گرفته اند.

باید گفت که حقیقتا با گذشت سال‌ها و افزایش سختی شبکه‌ی بیت کوین، بدون استفاده از این سخت‌افزارها دیگر تقریباً شانس زیادی برای حل این معادله‌های پیچیده باقی نمی ماند.

اما باید گفت که از نظر فنی و روی کاغذ می‌توانید همچنان با استفاده از لپ‌تاپ و رایانه‌ی خود بیت کوین استخراج کنید. اگر تصمیم به این کار گرفته اید و می‌پذیرید که این کار هیچ سودی ندارد، اولین قدم آن است که به یکی از استخرهای استخراج‌ متصل شوید. با این کار منابع سیستم خود را به اشتراک می گذارید و در عوض، سود حاصل از استخراج را به دست بیاورید. باز هم تاکید می‌کنیم که با کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ استخراج بیت کوین اصلا به صرفه نیست.

نرم‌افزارهای بسیاری هستند که به شما در مدیریت استخراج ارزهای دیجیتال کمک می کنند. اگر کاربر حرفه‌ای هستید، توصیه می‌شود که از سیستم‌عامل لینوکس و نرم‌افزارهای متن باز استفاده کنید. در عین حال، اگر ترجیح می‌دهید که محیط ساده‌تری را تجربه کرده و با ویندوز کار کنید، بهتر است که از نرم‌افزارهایی استفاده کنید که دارای رابط گرافیکی هستند.

در نهایت، اگر این روزها قصد  استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی و یا لپ تاپ را دارید، باید اطلاعات بیشتری در خصوص جنبه‌های مختلف این کار کسب کنید. در این آموزش، نرم‌افزارهای مختلفی به شما معرفی خواهد شد.

معرفی نرم افزارهای استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپ تاپ

 

در این قسمت به شما همراهان، چهار نرم‌افزار را برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس معرفی خواهیم کرد که می‌توانید با آن‌ها استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ را تجربه کنید.

توجه: نرم‌افزارهایی که در ادامه شرح داده می شوند، معتبرترین نرم‌افزارهایی هستند که منابع انگلیسی زبان به معرفی آن‌ها پرداخته‌اند اما هیچگونه تضمینی در قبال کارکرد و واقعی بودن آن‌ها وجود ندارد. این روزها استخراج به صرفه بیت کوین، همان‌طور که بارها تاکید کرده‌ایم، فقط با دستگاه‌های مخصوص ممکن است.

سی‌جی ماینر (CGMiner)

از ساخت نرم‌افزار CGMiner بیش از شش سال می‌گذرد و از آن جا که به زبان C نوشته شده، تقریباً همخوانی خوبی با همه‌ی سیستم‌عامل‌ها دارد. محیط این نرم افرار به صورت دستوری و متنی بوده و استخرهای استخراج و دیوایس‌های بی‌شماری را پشتیبانی می‌کند. این نرم‌افزار برای کار با سخت‌افزارهای مخصوص استخراج طراحی شده اما توانایی کار با GPU را هم دارد.

با اولین اجرا این نرم افزار از شما می‌خواهد آدرس URL، نام کاربری و رمز عبور را برای اتصال به استخر استخراج وارد کنید. این نرم‌افزار ، هر دستگاه و سخت‌افزاری که به رایانه‌ی شما متصل باشد را به طور خودکار تشخیص می دهد.

اگر چه این نرم افزار محیط کاربری متنی دارد اما کار با آن بسیار راحت است. در هنگام نصب آن، ممکن است آنتی‌ویروس جلوی فرایند را بگیرد و این بخاطر این است که برخی هکرها با انتشار نسخه‌های تقلبی قصد دارند از سیستم شما سوء استفاده کنند. بنابراین، با فشردن گزینه‌ی «execption» در آنتی‌ویروس، می‌توانید آن را نصب کرده و نسخه‌ی لینوکس آن را استفاده کنید.

این نرم‌افزار با هر نرخ هشی  هماهنگ شده و بدون ایجاد تأخیر در شبکه و با اجرای مکانیزم‌های متعادل‌سازی بار (تقسیم بار) هوشمند، استخرهای استخراج متعددی را پشتیبانی می کند.

بیت مینتر (Bitminter)

 استخراج بیت کوین با کامپیوتر

از سال ۲۰۱۱ استخر استخراج بیت مینتر در عرصه حضور داشته و از مورد اعتمادترین و قدیمی‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات استخراج است. هدف این برنامه ممکت ساختن استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی برای هر کسی ست.

این نرم‌افزار گرافیکی، با سخت‌افزارهای ای‌سیک و کارت‌های گرافیک توانایی کار کردن دارد. کار با این نرم‌افزار بسیار ساده بوده و می‌توانید استخراج را فقط با فشردن دکمه‌ی Engin Start آغاز کنید. در قسمت Stats شما می‌توانید در هر زمان ، روند استخراج را چک کنید. در پایین پنجره‌ی گرافیکی یک پنجره‌ی متنی هست که نشان دهنده پیغام‌هایی از جمله اتصال موفقت آمیز یک دیوایس و یا استخر استخراج می باشد.

این نرم‌افزار برای استفاده انحصاری از استخر استخراج Bitminter طراحی شده، بر اساس پروتکل راه‌اندازی شبکه‌ی جاوا (JNLP) بوده و به نصب نیازی ندارد. برای شروع، فقط لازم است در سایت بیت مینتر برای استخر استخراج آن ثبت‌نام و تجهیزات سخت‌افزاری خودتان را طبق دستورالعمل، نصب و راه‌اندازی کنید.

برخی از تجهیزات استخراج ای سیک مورد پشتیبانی بیت مینتر و استخر استخراج آن عبارتند از: باترفلای لبز (Butterfly Labs)، بلاک اراپتر یو‌اس‌بی (Block Erupter USB)، چیلی (Chili)، بلو فری (Blue Fury)، رد فری (Red Fury)، انت ماینر U1 و U2.

بی‌اف‌جی ماینر (BFGMiner)

 استخراج بیت کوین با کامپیوتر

نرم افزار BFGMiner مختص سخت‌افزارهای ای‌سیک و به زبان C بوده و با مدارات مجتمع دیجیتال برنامه پذیر (FPGA) و بعضی کارت‌های گرافیک سازگاری دارد. همچنین این نرم‌افزار دارای ویژگی‌هایی ازجمله اورکلاک کردن (افزایش عملکرد پردازنده)، نمایش دمای بسیاری از دیوایس‌ها و امکان اتصال به چندین استخر استخراج می باشد.

بعلاوه، این نرم‌افزار از اتصال به استخرهای استخراج غیرقابل دسترس خودداری کرده و از به هدر رفتن منابع سیستم جلوگیری می کند. محیط کاربری آن به صورت متنی اما بسیار ساده و آسان است. نکته‌ی جالب اینکه می‌توان آن را روی رسپبری پای (Raspberry Pi) نیز نصب و اجرا کرد.

این نرم‌افزار برای اختصاص پراکسی به هر ریگ و جلوگیری از قطع ارتباط از پراکسی سرورهای گتورک (getwork) و استراتیوم (stratum) استفاده می‌کند. بعلاوه، به منظور ایجاد هدر بلاک برای استخراج توسط ماینر، از پروتکل استخراج غیرمتمرکز گت بلاک تمپلیت (getblocktemplate) که توسط جامعه‌ی بیت کوین توسعه داده شده، استفاده می کند

از یک تایمر واچ داگ در این برنامه استفاده شده که رشته‌های برنامه را مدیریت می کند و دستگاه در صورت متوقف شدن این رشته‌ها، از کار نخواهد افتاد. علاوه بر آن، اطلاعات سودمندی را نیز به شما نشان خواهد داد از جمله: درخواست‌های ارسال‌شده یا رد شده، خطاهای سخت‌افزاری و میزان کارایی دستگاه.

جی‌یو‌آی ماینر (GUIminer)

 استخراج بیت کوین با کامپیوتر

نرم افزار GUIminer نیز از محبوب‌ترین و بهترین نرم‌افزارهای استخراج در دنیا است. این نرم‌افزار عمدتاً با پردازنده‌های گرافیکی و یا مرکزی ویندوز برای استخراج بیت کوین هماهنگ بوده و از طریق توسعه‌ی برنامه‌ی استخراج‌کننده‌ی بیت کوین اپن ‌سی‌ال پایتون (pocblm) بوجود آمده است.

شما قادرید از بین دو نوع استخراج در این نرم‌افزار به‌دلخواه یکی را انتخاب کنید: ماینینگ انفرادی (Solo mining) و گروهی (Pooled mining).  در استخراج انفرادی، ماینر به تنهایی و بدون هیچ کمکی این عمل را انجام می دهد. در این صورت ماینر باید  به کلاینت محلی بیت کوین متصل شود. با انجام این کار به تنهایی مسائل ریاضی را حل کرده و پاداش بلاک را از آن خودتان خواهید کرد. اما در آخر، می‌توان از ویژگی‌های این نرم‌افزار به موارد زیر اشاره کرد:

  •      این نرم‌افزار متناسب با استخرهای استخراج رایج به طور خودکار پیکربندی شده و به ورود اطلاعات توسط کاربر برای اتصال به این استخرها نیاز نیست.
  •     گزارش اطلاعات مهم ازجمله هش ریت دستگاه
  •     در هر لحظه قادرید به حساب پولی خود دسترسی داشته و از آن برداشت کرد.
  •     امکان انجام فرآیندهای گوناگون در یک زمان با کوچک کردن پنجره‌ی مربوطه
  •     داشتن رابط کاربری گرافیکی
  •     پشتیبانی از پردازنده‌های گرافیکی ای‌ام‌دی (AMD)، انویدیا (NVIDIA) و پردازنده‌های مرکزی

در نهایت، اگر در استفاده از این نرم‌افزارها یا به طور کلی استخراج بیت کوین با کامپیوترهای معمولی  تجربه دارید، می‌توانید تجربه خود را برای کاربران دیگر از بخش نظرات این پست به اشتراک بگذارید تا کمکی به تصمیم‌گیری بهتر آن‌ها کرده باشید.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوید بیک زاده

کارشناس حقوق. دارای مدارک ICDL 1 و ICDL 2. مترجم و تولیدکننده محتوا با 10 سال سابقه.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن